Osiągnięcie wieku emerytalnego na terenie Polski odnosi się do uprawnień związanych z pobieraniem emerytury. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.
Czym jest wiek emerytalny?
W obecnych czasach wiek emerytalny definiowany jest jako czas bezpośrednio po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dzięki temu możliwe jest nabycie uprawnień emerytalnych, czyli prawa do uzyskiwania emerytury. Wiek emerytalny może być dość zróżnicowany ze względu na różne czynniki. Wśród nich wymienia się przede wszystkim płeć, ale także warunki zatrudnienia, a także ewentualne zatrudnienie w szczególnym charakterze.
Aktualny wiek emerytalny
Aktualnie standardowy wiek emerytalny na terenie Polski jest zróżnicowany ze względu na płeć kandydatów do uzyskania uprawień dla emerytury. Kobiety mają możliwość przejścia na emeryturę w wieku sześćdziesięciu lat, jeśli mogą się pochwalić odpowiednio wysokim stażem pracy. Natomiast mężczyźni mają możliwość przejścia na emeryturę dopiero po ukończeniu sześćdziesięciu pięciu lat, jeśli mają wypracowaną odpowiednią ilość lat.
Rodzaje wieku emerytalnego
W obecnych czasach na terenie Polski funkcjonują różne rodzaje wieku emerytalnego. Wśród nich można wymienić następujące:
– powszechny wiek emerytalny, który stanowi wiek obowiązujący wszystkich obywateli na terenie kraju, jeśli nie dotyczą ich przepisy szczegółowe związane z obniżeniem wieku emerytalnego,
– niższy wiek emerytalny, który przeznaczony jest dla osób pracujących w warunkach określanych jako cięższe lub wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia człowieka; zazwyczaj wiek emerytalny w takich przypadkach jest obniżany od pięciu do nawet piętnastu lat.
Najniższa emerytura
Na terenie Polski obowiązuje również takie rozwiązanie jak najniższa emerytura, która przysługuje obywatelom w szczególnych przypadkach. Do najniższej emerytury uprawnione są osoby, które ukończyły na terenie kraju powszechny wiek emerytalny, ale także mają odpowiedni staż ubezpieczeniowy. W przypadku kobiet jest to dwadzieścia lat, a mężczyzn dwadzieścia pięć. Jest to korzystna opcja dla wszystkich osób, które nie mają większego stażu pracy.
Wysokość emerytury
Wiek emerytalny Polska jest zróżnicowany względem płci, co sprawia, że wysokość emerytury również w dużej mierze jest od niego zależna. Im dłużej będzie pracował człowiek, tym uzyska wyższe prawo do emerytury. Wysokość wypłacanej emerytury obliczana jest na podstawie prognozowanego dalszego trwania życia człowieka, które jest szacowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.