Darmowy czy płatny program do edycji zdjęć?

Edycja zdjęć to nic innego, jak usuwanie różnych błędów i dodawanie zdjęciom efektów, których nie uzyskało się podczas wykonywania fotografii. Dzięki umiejętności edytowania zdjęć można nawet kiepskie zdjęcie zamienić w zdjęcie dobrej jakości, które będzie cieszyło oczy. Jaki program do edycji zdjęć wybrać? Czy zdecydować się na darmowy czy płatny? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób, które chcą rozwinąć się w obszarze obróbki zdjęć.

Na czym polega edycja zdjęć?


Zdjęcia mogą być edytowane bardzo delikatnie lub mocniej. Wszystko w zależności od tego, o jaki efekt chodzi, a także na jakim poziomie jest zdjęcie wyjściowe. Dosyć często używane funkcje to między innymi rozjaśnianie lub zmniejszanie naświetlenia zdjęcia, wyostrzanie, podkreślanie cieni lub ich usuwanie, zmiana temperatury zdjęcia. Czasami dzięki dosłownie kilku ruchom suwaków w programach do edycji zdjęć można naprawić błędy, dzięki czemu fotografia prezentuje się o niebo lepiej. Świetny darmowy program do edycji zdjęć to między innymi aplikacjami VSCO, którą można pobrać na telefon. Od pewnego czasu dostęp do wersji rozszerzonej jest płatny. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę właśnie na tę prostą aplikację, ponieważ posiada ona wbudowane filtry, dzięki którym łatwo można zmienić również kolorystykę i nastrój zdjęcia.

Lightroom, czyli program dla profesjonalistów


Lightroom to program dla profesjonalistów, który w ostatnim czasie zrobił chyba największą furorę wśród osób zajmujących się zdjęciami. Tak naprawdę program Lightroom można pobrać w wersji płatnej na komputer, lub zainstalować darmową aplikację, która już daje sporo możliwości przerabiania zdjęć. To właśnie tak można ćwiczyć poszczególne funkcjonalności programu, których w wersji pełnej jest zdecydowanie więcej. Dodatkowo pracując w Lightroom można zapisywać swoje własne ustawienia, tworząc tak zwane presety. Dzięki temu szybko można przerabiać własne zdjęcia, nadając im pożądany klimat.

Photoshop


Kolejny znany program do edycji zdjęć to Photoshop. W tym programie, podobnie jak w Lightroom pracują profesjonaliści, a zatem osoby zajmujące się fotografią na co dzień. Zdjęcia można przerabiać w różnoraki sposób, usuwać mniejsze i większe błędy, a także nadawać im swój specyficzny styl i charakter. Pracując w tym programie można również usuwać lub dodawać różne obiekty do zdjęć, dlatego też program jest szeroko wykorzystywany między innymi przez grafików, którzy tworzą na przykład zdjęcia reklamowe. Płatna wersja jest dosyć droga, ale na pewno daje masę możliwości i wiele profesjonalnych opcji.

Redakcja drukprzelewu.pl