Młode osoby, które lada moment rozpoczną swoją pierwszą poważną pracę nie do końca wiedzą, jaka kwota zostanie im wypłacona na rękę, gdyż nie mają pojęcia, jakie składki i podatki pracodawca musi od danej kwoty odprowadzić. Dlatego też, warto sięgnąć po kalkulator wynagrodzeń, który znaleźć można na wielu stronach internetowych. Dzięki niemu w zaledwie kilka sekund można obliczyć dokładną kwotę wynagrodzenia, która będzie znajdowała się na umowie o pracę oraz kwotę, którą pracownik otrzyma do ręki.
Umowa o pracę kalkulator
Jakie dane należy wpisać do takiego kalkulatora, by wszystko dokładnie wyliczyć? Najczęściej kalkulator wynagrodzeń wymaga wprowadzenia kilku podstawowych informacji, takich jak np.: rodzaj umowy (np.: umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenia), ustalona kwota brutto oraz wskazanie roku podatkowego. Do tego trzeba także zaznaczyć, czy wynagrodzenie w każdym miesiącu jest takie same oraz czy praca jest w miejscu zamieszkania, czy też nie. Jeżeli pracownik nie ukończył 26. roku życia także trzeba zaznaczyć to w kalkulatorze, gdyż ma to wpływ na wysokość odliczanych od wynagrodzenia składek.
Dlaczego warto znać podstawowe terminy związane ze swoim przyszłym wynagrodzeniem?
Idąc na rozmowę o pracę, warto wcześniej podszkolić się z podstawowych terminów odnoszących się do wynagrodzenia. Zdarza się bowiem, iż pracodawcy pytają przyszłych pracowników, ile chcieliby oni zarabiać netto lub brutto i wówczas kandydat do pracy kompletnie nie wie, co odpowiedzieć, gdyż nie rozróżnia tych pojęć. Wynagrodzenie brutto to kwota, która będzie wskazana na umowie o pracę i która będzie umniejszona o podatek oraz o odpowiednie składki, które musi ponieś pracodawca zatrudniający pracownika. Z kolei kwota netto, to kwota, którą na rękę otrzyma pracownik za pracę (została już ona pomniejszona o wszystkie należne świadczenia). Do tego warto zapoznać się również z takimi terminami, jak np.: ulga podatkowa, czy Fundusz Pracy.
Podsumowując, jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę, każdy zainteresowany objęciem danego stanowiska powinien skorzystać z takiego kalkulatora wynagrodzeń, by wiedzieć, ile rzeczywiście będzie on zarabiał po odjęciu wszystkich składek. Dzięki temu, że na wielu stronach internetowych znajdują się takie kalkulatory, można uzupełnić je o dane z umowy, by sprawdzić wszystkie kwoty. Kwestie podatków, składek są dla młodych osób często trudne do samodzielnego obliczenia, dlatego też taki kalkulator jest strzałem w dziesiątkę. Oprócz tego, warto zapoznać się również z terminami odnoszącymi się do podatków i wszelkich składek. Szczególnie osoby pracują na umowę zlecenie powinny tego rzetelnie pilnować.