Wyjaśniamy czym jest działalność jednoosobowa koszty prowadzenia

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się działalność jednoosobowa koszty oscylują w granicach 1300 zł miesięcznie. Każdy przedsiębiorca, który zamierza legalnie prowadzić swoją działalność powinien się liczyć z wydatkami obowiązkowymi.

Zalety działalności jednoosobowej

Chodzi tu przede wszystkim o ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz chorobowe, czyli składki na ZUS. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne można wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Składka emerytalno – rentowa jest realnym obciążeniem dla przedsiębiorcy. Należy mieć na uwadze, że ciężko jest rozpocząć działalność bez dodatkowego wsparcia finansowego. Trzeba przecież zakupić sprzęt, zainwestować w reklamę oraz wyposażyć biuro. Wiele osób korzysta z tak zwanego leasingu operacyjnego lub kredytów i pożyczek dla firm. Warto dodać, że wydatki z tego tytułu także mogą być wliczone w koszty prowadzenia firmy. Wiele innych wydatków może być zaliczonych w koszty przez małe, jednoosobowe firmy. Przykładowo można tu wymienić opłaty za internet, szkolenia, oprogramowanie, kursy, paliwo do samochodu oraz sprzęt komputerowy. Charakter wydatków zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Koszty prowadzenia działalności są dużym obciążeniem zwłaszcza w początkowym okresie działanie przedsiębiorstwa. Praca na etacie jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na firmę. Pracując na etacie koszty prowadzenia DG są niższe nawet o tysiąc złotych.

Prowadzenie DG i praca na etacie

Warto wiedzieć, że w polskim prawie występuje coś takiego jak zbieg tytułów ubezpieczenia społecznego. Chodzi tu o sytuację, gdy prowadzisz jednoosobową firmę i jednocześnie pracujesz na podstawie umowy o pracę. Z tego powodu nie musisz składki ZUS opłacać dwa razy. Wystarczy, że zrobi to twój pracodawca, a ty jako przedsiębiorca nie musisz płacić jeszcze raz. W praktyce daje to naprawdę duże oszczędności, dlatego wiele osób korzysta z tego rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy mogą skorzystać z takiej ulgi. Nie każda działalność umożliwia łączenie pracy na własny rachunek oraz pracy na etacie. Czasami może brakować na to czasu, ponieważ ciężko jest pracować w pełnym wymiarze godzin, a po pracy zajmować się jeszcze swoją firmą. Jest to bardzo duże obciążenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jeżeli jednak jest taka okazja to opłaca się z tego skorzystać. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest łatwym zadaniem, ale odpowiednio zaangażowane osoby odniosą sukces. Warto też korzystać z pomocy doradcy finansowego, który zna się na prawie podatkowym.

Redakcja drukprzelewu.pl