Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Przykładowy budżet domowy – jak go zrobić?

24 listopada 2021 przykładowy budżet domowy


Budżet domowy, planowany regularnie, rzadziej wymyka się spod kontroli. Cóż oznacza to w praktyce? Że pieniędzy starcza na to, co niezbędne, a dodatkowo zostają jeszcze fundusze na takie cele, jak na przykład oszczędzanie. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób planować budżet domowy, a następnie wdrożyć to do swojego życia. Korzyści są ogromne.

Jak stworzyć przykładowy budżet domowy?

Pierwszy etap planowania budżetu domowego to tak naprawdę przyjrzenie się wszystkim swoim regularnym wpływom na konto, z których można korzystać co miesiąc. Warto zatem spisać na kartce lub w programie komputerowym źródła, z których otrzymuje się regularnie pieniądze, a następnie dokładnie określić kwoty. Podsumowując to wszystko, zestawiając ze sobą dochody własne lub wspólne dochody z bliską osobą, z którą prowadzi się gospodarstwo domowe, łatwo określić, jakimi kwotami dysponuje się każdego miesiąca. Osoby pracujące na umowę zlecenia czy umowy o dzieło, które nie mają regularnych wpłat na konto, mogą mieć pewien problem z tym punktem. Tym bardziej powinny jednak przyłożyć się do planowania budżetu, właśnie ze względu na nieregularność swoich dochodów.

Planowanie najważniejszych wydatków

Gdy zakończy się etap podsumowania wpływów na konto, kolejnym punktem jest ustalenie głównych wydatków, na które fundusze potrzebne są każdego miesiąca. W przypadku większości osób mowa tutaj o takich wydatkach, jak opłaty za mieszkanie, media, czyli rachunki za prąd, gaz oraz wodę, śmieci. W tej kategorii mieszczą się również wydatki na dojazdy do pracy, a zatem opłaty za paliwo lub bilet miesięczny. Jednym słowem to wszystkie te koszty, których zwyczajnie nie możemy unikać, ponieważ stanowią one nasze stałe obciążenia.

Wydatki na jedzenie

Kolejną potężną część budżetu pożera tak naprawdę jedzenie, które kupujemy każdego miesiąca. Z drugiej strony to właśnie wydatki na jedzenie można ograniczyć, wprowadzając oszczędności. Warto zatem założyć pewną kwotę, która jest wydawana na zakupy spożywcze, a następnie sprawdzić w praktyce, ile przeznacza się na to pieniędzy. Jak to zrobić? Prowadząc budżet domowy trzeba bardzo skrupulatnie notować wszystkie, nawet najmniejsze wydatki. W przypadku zakupów jedzenia oznacza to, że każdą rzecz spożywczą, którą kupimy w ciągu miesiąca, wpisujemy do tabeli. W ten sposób czarno na białym można określić, jak dużo comiesięcznych funduszy przeznacza się na wydatki spożywcze.

Oszczędzanie

Planowanie budżetu to mądre rozwiązanie dla tych osób, które chciałyby lepiej i mądrzej gospodarować swoimi pieniędzmi. To właśnie planując budżet ma się większą szansę na tworzenie poduszki finansowej, a zatem zabezpieczenia finansowego, które daje komfort psychiczny i jest ułatwieniem w tak zwanych trudnych czasach. Osoby doradzające w kwestii tworzenia budżetu domowego zwracają uwagę na to, aby przynajmniej 10% swoich miesięcznych dochodów przeznaczyć na oszczędności. W ten sposób po kilku miesiącach zbierze się kwota, która zapewni poczucie bezpieczeństwa i będzie zabezpieczeniem na wypadek utraty dochodu.

procedury celne

Redakcja drukprzelewu.pl

Redakcja Druku Przelewu to zespół doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin, takich jak biznes, praca, finanse, e-commerce, marketing i zakupy. Nasi eksperci codziennie pracują nad dostarczaniem rzetelnych i aktualnych treści, które pomagają czytelnikom podejmować świadome decyzje i odnosić sukcesy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Porównanie opodatkowania w Polsce
pozyczka
Ubezpieczenie na życie dla seniora

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ubezpieczenie na życie dla seniora