Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak oszczędzać pieniądze? 5 sprawdzonych sposobów

15 listopada 2021 jak oszczędzać pieniądze


Wiele osób przyznaje się do tego, iż nie umie oszczędzać. Chęć wyjazdu na wymarzone wakacje lub pragnienie zakupu nowoczesnego sprzętu do domu wymusza czasami na niektórych osobach znalezienie efektywnych sposobów na zaoszczędzaniu swoich środków finansowych. Jak to zrobić? Gdzie gromadzić gotówkę, by nie kusiła? Z czego warto zrezygnować? Poniżej kilka sprawdzonych rad.

Dobry plan to podstawa

Jak oszczędzać pieniądze, by móc pozwolić sobie na spełnienie swoich marzeń? Przede wszystkim należy zacząć od szczegółowego rozplanowania swojego domowego budżetu. Gdy wypłata pojawia się na koncie, domownicy powinni wspólnie usiąść przy stole i dokładnie spisać, na co w tym miesiącu trzeba wydać określoną sumę pieniędzy i jaką kwotę będzie można odłożyć. Opłacenie rachunków, zakupy spożywcze na kolejne kilka tygodni i inne niezbędne wydatki warto dokładnie spisać na kartce, by wiedzieć, jaką sumę pieniędzy należy na to wszystko przeznaczyć.

Rezygnacja z przyjemności

Wiele osób zapytanych o to, jak oszczędzać pieniądze, zgodnie odpowiada, iż przede wszystkim trzeba zrezygnować ze swoich przyjemności. Wyjścia do kina, restauracji, kawiarni lub na imprezy ze znajomymi często wiążą się z wydaniem sporej sumy pieniędzy. Warto od czasu do czasu zrezygnować z powyższych przyjemności i tę sumę pieniędzy, którą wydałoby się w ulubionej restauracji lub w kinie – po prostu odłożyć.

Rozsądne zakupy

Nie od dziś wiadomo, że Polacy kupują w sklepach za dużo towaru. Wiele osób kupuje to, co akurat wpadnie im w oko, kompletnie nie planując wcześniej zakupów. Jeżeli chce się zaoszczędzić dość sporą sumę pieniędzy, warto zawsze przed udaniem się na zakupy zrobić listę tylko najpotrzebniejszych rzeczy. Planowanie zakupów np. na cały tydzień także spowoduje to, że rzadziej będzie się w sklepie, więc asortyment nie będzie kusił kupującego. Ponadto, warto także sprawdzić, czy w naszym domu nie marnuje się jedzenie i czy nie kupuje się zbyt dużych ilości żywności. W wielu domach bardzo dużo jedzenia się marnuje, co także przyczyna się do tego, iż trudno zaoszczędzić pieniądze, skoro są one wydawane w nieodpowiedni sposób.

Konto oszczędnościowe

Osoby, które chcą co miesiąc odkładać konkretną sumę pieniędzy, najczęściej decydują się na otwarcie konta oszczędnościowego w swoim banku. Jest to doskonały sposób na to, by nie tylko odkładać z wypłaty określone środki, ale również, by na nich zarabiać. Dobrze przeanalizować oferty różnych banków, by wybrać ten, w którym opłaca się otworzyć takie konto. Ci, którzy są przekonani, że przez następne kilka miesięcy nie będą chcieli sięgnąć po zaoszczędzone środki, wybierają lokaty bankowe.

Domowa skarbonka

Bardzo popularnym sposobem na oszczędzanie jest zakup skarbonki, do której każdy domownik będzie wrzucał np.: 5 zł. W wielu domach przyjmuje się zasadę, że zebrane w ten sposób pieniądze w ciągu roku przeznacza się na wspólne wakacje. Tak naprawdę nie odczuje się tego, iż odkłada się drobne, a jednak po roku można w ten sposób uzbierać dość dużą sumę pieniędzy.

procedury celne

Redakcja drukprzelewu.pl

Redakcja Druku Przelewu to zespół doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin, takich jak biznes, praca, finanse, e-commerce, marketing i zakupy. Nasi eksperci codziennie pracują nad dostarczaniem rzetelnych i aktualnych treści, które pomagają czytelnikom podejmować świadome decyzje i odnosić sukcesy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Porównanie opodatkowania w Polsce
pozyczka
Ubezpieczenie na życie dla seniora

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ubezpieczenie na życie dla seniora