Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Czy ceny działek budowlanych wzrosną w 2022 roku?

11 maja 2022 Czy ceny działek budowlanych

Wiele osób chętnie zamieniłoby mieszkanie na niewielki dom z ogródkiem położony z dala od miejskiego zgiełku. Niestety, przeszkodą w realizacji tego marzenia są wysokie ceny działek budowlanych. Według ekspertów nie ma też szansy, że w najbliższych miesiącach grunty zaczną tanieć. Dlaczego?

Jak zmieniają się ceny działek budowlanych?

O tym, że ceny działek budowlanych wciąż rosną, można się przekonać, sięgając po dostępne raporty. Z informacji zaprezentowanych przez Cenatorium, „Puls Biznesu” i Bankier.pl wynika, że w IV kwartale 2021 r. średnie ceny transakcyjne działek budowlanych w największych miastach Polski prezentowały się następująco:

  • Warszawa – 794 zł za mkw. – wzrost r/r o 2,2 proc.
  • Kraków – 588 zł za mkw. – wzrost r/r o 9,7 proc.
  • Wrocław – 412 zł za mkw. – wzrost r/r o 7,9 proc.
  • Gdańsk – 647 zł za mkw. – wzrost r/r o 15,8 proc.
  • Poznań – 383 zł za mkw. – wzrost r/r o 2,1 proc.

Z powyższego zestawienia widać, że nie wszędzie ceny działek budowlanych rosną w tym samym tempie. Dobrym przykładem jest Poznań, gdzie mimo relatywnie niskich cen za mkw. odnotowano niewielki wzrost r/r.

Ceny działek budowlanych rosną też w mniejszych miastach, przy czym tam dynamika wzrostów jest mniejsza. Szczególną popularnością cieszą się przy tym miejscowości, z których bez trudu można dojechać do pracy do większego miasta.

Dlaczego ceny działek budowlanych będą dalej rosnąć?

Powodów, dla których ceny działek budowlanych z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe, jest wiele. Według specjalistów czynniki mające największy wpływ na ceny nieruchomości gruntowych to:

  • Duży popyt na działki wśród deweloperów. Firmy deweloperskie nie zwalniają tempa i odpowiadają na duże potrzeby rynku.
  • Kurczące się zasoby gruntów w dużych miastach. Szczególnie w dużych aglomeracjach zaczyna brakować działek pod budowę. Dla właścicieli takich parceli oznacza to możliwość wywindowania cen.
  • Działalność inwestorów i flipperów, którzy w obrocie gruntami dostrzegają szansę na zarobek. Również ich działalność ma odzwierciedlenie w cenach działek budowlanych.

Na cenach działek budowlanych odbiła się też pandemia COVID-19. Obowiązujące obostrzenia spowodowały, że dom jednorodzinny z ogródkiem stał się bardzo atrakcyjną propozycją. Zmianie uległ też sposób wykonywania czynności zawodowych – wiele firm przekonało się do pracy zdalnej, a to poskutkowało tym, że pracownicy stali się bardziej mobilni. Część osób aktywnych zawodowo nie musi już mieszkać w mieście, aby rozwijać karierę.

Jak spełnić marzenie o domu jednorodzinnym?

Rosnące ceny działek budowlanych to jeden z powodów, dla których osoby rozważające budowę domu nie powinny zwlekać z podjęciem decyzji – w przyszłości najpewniej będzie jeszcze drożej. Dotyczy to nie tylko cen gruntu, ale również materiałów budowlanych i wykończeniowych.

Jak zrealizować marzenia o domu jednorodzinnym w przypadku braku odpowiednich zasobów finansowych? Rozwiązaniem może być kredyt na zakup działki budowlanej. To pierwszy krok do tego, aby w przyszłości wybudować dom. Taki kredyt udzielany jest na podobnych zasadach co kredyt na zakup mieszkania – mogą się o niego ubiegać osoby posiadające stały dochód i dobrą historię kredytową.

Aby zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu na zakup działki, uwagę warto zwrócić też na położenie i parametry nieruchomości. Łatwiej uzyskać środki na nabycie działki położonej w atrakcyjnej lokalizacji – tam, gdzie w przyszłości ceny gruntów mogą wzrosnąć. Także ukształtowanie terenu, uzbrojenie i kształt działki czy plan zagospodarowania przestrzennego nie pozostają bez wpływu na jej wartość.

procedury celne

Redakcja drukprzelewu.pl

Redakcja Druku Przelewu to zespół doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin, takich jak biznes, praca, finanse, e-commerce, marketing i zakupy. Nasi eksperci codziennie pracują nad dostarczaniem rzetelnych i aktualnych treści, które pomagają czytelnikom podejmować świadome decyzje i odnosić sukcesy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Porównanie opodatkowania w Polsce
pozyczka
Ubezpieczenie na życie dla seniora

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ubezpieczenie na życie dla seniora