Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jakie są rodzaje faktoringu?

11 lipca 2022 rodzaje faktoringu


Zastanawiasz się, jaki faktoring wybrać dla swojej firmy? Nic dziwnego – w końcu na rynku można znaleźć sporo rodzajów tej usługi. Rozwiązanie dzieli się na podstawie różnych kryteriów. Należą do nich m.in. odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahenta, jawność czy instytucja udzielająca finansowania. Poczytaj, jakie są najczęstsze rodzaje faktoringu, czym się różnią i którą opcję wybrać!

 

Faktoring pełny i niepełny

 

To najczęściej spotykany podział faktoringu. W tym przypadku znaczenie ma to, kto przejmuje ryzyko za niewypłacalność kontrahenta – Ty czy firma faktoringowa. Czym różnią się te dwie opcje?

 

Faktoring pełny (właściwy, bez regresu) polega na przeniesieniu większości ryzyka na faktora. To oznacza, że jeśli kontrahent nie opłaci faktury w terminie, nie musisz oddawać otrzymanych wcześniej pieniędzy.

 

Dużo popularniejszym rozwiązaniem jest faktoring niepełny (z regresem). W tym przypadku w razie braku spłaty przez kontrahenta oddajesz firmie faktoringowej wcześniej otrzymane pieniądze. Żeby Cię zabezpieczyć, najlepsi faktorzy oferują bezpłatne ubezpieczenie należności. Ułatwia ono uzyskanie pieniędzy od niewypłacalnego kontrahenta.

 

Istnieje również faktoring mieszany – gdy w umowie faktoringowej znajduje się informacja, że faktor bierze na siebie ryzyko za niewypłacalność kontrahenta, ale tylko do pewnej kwoty.

 

Faktoring bankowy i pozabankowy

 

Usługi faktoringu są oferowane zarówno przez banki, jak i inne firmy faktoringowe (instytucje finansowe). Jakie są różnice między rozwiązaniami przygotowanymi przez te instytucje?

 

Faktoring bankowy najczęściej jest trochę tańszy, jednak banki zwykle oferują swoje usługi tylko większym firmom z długą i pozytywną historią kredytową. Nierzadko samo udzielenie finansowania wymaga też sporo formalności i zajmuje dużo czasu.

 

Faktoring pozabankowy jest dostępny także dla nowych i małych firm, które nie mają jeszcze tak długiej historii kredytowej. Dzięki temu z oferty mogą skorzystać nawet start-upy czy niewielkie biznesy. Dodatkowo firmy faktoringowe mają sporo usług dodatkowych, np. możliwość wnioskowania o usługę online. Faktoring pozabankowy jest więc dużo dostępniejszy.

 

Faktoring jawny i ukryty

 

Faktoring można podzielić również ze względu na jawność – w tym przypadku chodzi o to, czy kontrahent (firma opłacająca fakturę) wie, że korzystasz z takiego rozwiązania.

 

Przy faktoringu ukrytym nie ma zmiany konta bankowego i podpisania cesji. Kontrahent nie wie zatem o zmianie sposobu finansowania. Kto decyduje się na taką opcję? Najczęściej to firmy, które boją się utraty zaufania swoich kontrahentów. 

 

Większość firm faktoringowych oferuje jednak faktoring jawny opierający się na szczerości – która jest bardziej ceniona przez kontrahentów. W tym przypadku każda ze stron dokładnie wie, jak wygląda sytuacja. Zmienia się numer konta do przelewu, podpisywana jest też cesja.

 

Chcesz poczytać więcej o faktoringu? Sprawdź artykuł https://pragmago.pl/porada/faktoring/, w którym znajdziesz najważniejsze informacje o tym rozwiązaniu!

 

Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie strony internetowej?

Redakcja drukprzelewu.pl

Redakcja Druku Przelewu to zespół doświadczonych specjalistów z różnych dziedzin, takich jak biznes, praca, finanse, e-commerce, marketing i zakupy. Nasi eksperci codziennie pracują nad dostarczaniem rzetelnych i aktualnych treści, które pomagają czytelnikom podejmować świadome decyzje i odnosić sukcesy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Porównanie opodatkowania w Polsce
pozyczka
Ubezpieczenie na życie dla seniora

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ubezpieczenie na życie dla seniora