Ile zarabia księgowa?

Praca w finansach, a szczególnie w księgowości, stanowi coraz popularniejszy kierunek wielu osób starających się o zdobycie pierwszej pracy. Trudno jest dziwić się tym tendencjom, biorąc pod uwagę fakt, że dynamiczny rozwój wielu polskich miast niejako wymusza na przedsiębiorcach coraz częstsze i intensywniejsze korzystanie z usług biur księgowych. Jakie wymagania trzeba spełnić by rozpocząć pracę w księgowości? Na jakie zarobki można liczyć i od czego są one uzależnione? Gdzie najlepiej szukać pracy w tym zawodzie? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Praca jako księgowa – wymagania

Do najistotniejszych wymagań na opisywanym stanowisku, należeć będzie oczywiście wykształcenie. Preferowanym przez pracodawców będzie naturalnie wykształcenie wyższe, najlepiej na obszarze powiązanym tematycznie (na przykład ekonomia czy po prostu rachunkowość i finanse), ale w większości przypadków wystarczy wykształcenie średnie – techniczne, lub wsparte odpowiednim kursem.

Niezbędna będzie praktyczna znajomość prawa podatkowego, przede wszystkim ustawy o rachunkowości, a także innych, pokrewnych przepisów. Księgowa musi również sprawnie obsługiwać komputer, z naciskiem na rozmaite programy i aplikacje księgowe czy arkusze kalkulacyjne.

Dla wielu pracodawców ogromne znaczenie będą miały kompetencje miękkie kandydata, a więc zbiór najrozmaitszych cech charakteru, które znacząco wpłyną na efektywność i dokładność jego pracy. Wśród najczęściej wymienianych wyróżnić należy przede wszystkim odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu, zdolność do logicznego rozumowania czy kreatywność.

Gdzie najlepiej szukać pracy w księgowości?

Warto wspomnieć przynajmniej trzy sposoby, dzięki którym bez problemu uda Ci się zdobyć zatrudnienie, jednak wyłącznie jeden zasługuje na szczególną uwagę przez pryzmat swej użyteczności. Chodzi oczywiście o internet i wszelkiego typu portale ogłoszeniowe, dzięki asyście których pracodawcy mogą przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, a kandydaci mogą w ciągu jednego tylko dnia aplikować na dziesiątki rozmaitych ofert, dopasowanych do ich indywidualnych preferencji. Dlatego też jeżeli interesuje Cię praca w księgowości, to najlepszym co możesz zrobić, jest zapoznanie się z najnowszymi ofertami na Gowork.pl – Twoja wymarzona praca już tam na Ciebie czeka, sprawdź.

Warto również mieć na uwadze dwie alternatywne możliwości, z których nierzadko warto skorzystać. Pierwszą z nich jest osobisty kontakt z pracodawcą – wystarczy, że udasz się do określonego zakładu pracy i złożysz w nim swoje CV, a Twoje szanse na zatrudnienie diametralnie wzrosną. W innych sytuacjach dobrą metodą jest skorzystanie z obecności lokalnego urzędu pracy, gdzie możesz zarówno zarejestrować się jako osoba bezrobotna, jak i przejrzeć najnowsze z ogłoszeń, odpowiadając na te, które najpełniej trafiają w Twój gust.

Ile zarabia księgowa?

Zarobki księgowych uzależnione są ściśle od dwóch czynników. Pierwszym jest oczywiście pozycja w hierarchii danego zakładu pracy, na którą w sposób oczywisty wpływają nie tylko umiejętności, ale też doświadczenie. Drugim z czynników jest miejscowość, w której pracownik został zatrudniony. Księgowy pracujący w niewielkiej gminie zarobi odpowiednio mniej niż ten, który znalazł zatrudnienie w dużym mieście.

Szacuje się, że zarobki księgowej wynoszą około 3 500 złotych netto w skali miesiąca, przy czym mówimy w tym momencie o jednym z najniższych szczebli. Dla porównania główna księgowa może liczyć na miesięczne wynagrodzenie w wysokości nawet do 20 000 złotych brutto.

Redakcja drukprzelewu.pl