Ile kosztuje domena w 2021 roku?

Każda osoba, która chce w przyszłości założyć własną stronę internetową, powinna znać pojęcie domeny. Informatycy wiedzą, co takiego kryje pod tym słowem, ale wiele osób może mieć kłopot z podaniem definicji. Jak wyglądają opłaty za prowadzenie strony? Co to jest oraz ile kosztuje domena? Właśnie na te pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszym artykule.

Czym jest domena?

Zanim przejdziemy do kwestii związanej z kosztami, najpierw trzeba wyjaśnić to – dość obco brzmiące dla laików komputerowych – określenie. Otóż mówiąc o domenie, mamy na myśli główny składnik tożsamości internetowej. Precyzując, chodzi o pewien, ważny element adresu internetowego. Po jego wpisaniu w przeglądarce, możliwe jest otwarcie żądanego portalu.

Domena internetowa to po prostu nazwa, pod którą będzie ukrywać się nasza strona. Bez niej niemożliwe byłoby stworzenie bloga i witryny. Składa się z wymyślonego ciągu różnych znaków (literek, cyferek), kropki i końcówki narodowej (.pl, .de itp.), regionalnej, globalnej (.com, .org itd.) albo funkcjonalnej

Ile kosztuje domena?

Wiemy już, co to jest domena. Warto więc przejść do ceny, jaka obowiązuje w roku 2021. Okazuje się, że ma tutaj znaczenie zarówno wybór końcówki, jak i jej dostępność. Duży wpływ ma również to, na jaką firmę rejestrującą i sprzedającą domeny się zdecydujemy. W przypadki krajowych nazw, koszt roczny będzie wynosił przeszło 100 zł brutto. Z kolei za te globalne należy wydać średnio 60 zł. Nie są to na szczęście bardzo duże sumy.

Bardzo dobrym pomysłem będzie kupienie w tej samej firmie kolejnej, ważnej usługi. Mowa o serwerze hostingowym, na którym będzie znajdowała się strona. To spowoduje, że właściciel portalu będzie mógł stosować adres emailowy w swojej domenie przed założeniem samej strony. Wszystkie zakupy dotyczące powyższych usług nie są skomplikowane. To proste i szybkie czynności.

Opłaty za serwer

Bez domeny nie ma oczywiście mowy o stworzeniu własnej, wymarzonej strony internetowej. Jednak tak samo niezbędny jest drugi element, czyli wspomniany już serwer hostingowy. Z nim także wiążą się pewne opłaty. Czy są one wyższe? Często tak, ale nie na tyle, aby rezygnować z możliwości założenia tematycznego portalu albo sklepu internetowego, który nie będzie sprawiał żadnych problemów technicznych.

Ile kosztuje domena? Na to pytanie padła już dokładna odpowiedź. A jak wygląda kwestia kosztów w wypadku serwera? Okazuje się, że musimy zapłacić nawet od 220 do 370 zł brutto, ale wtedy, gdy mamy do czynienia z tak zwanym hostingiem współdzielonym o pojemności 50 GB.

Redakcja drukprzelewu.pl