Kolejne podwyżki stóp procentowych sprawiają, że raty kredytów rosną jak szalone. Osoby, które posiadają kredyty ze zmiennym oprocentowaniem, co miesiąc są przerażone tym, jak zmienia się wysokość ich raty. Warto wiedzieć, co wpływa na wysokość raty kredytu, a także czy można w jakiś sposób ją zmienić.
Z czego składa się rata kredytu?
Osoby, które mają zagwarantowaną w umowie niezmienną stawkę oprocentowania, mogą spać spokojnie, ponieważ mają pewność, że ich rata nie zmieni się aż do momentu, kiedy cały kredyt zostanie przez nie spłacony. Jednak te osoby, których dotyczą zmienne stawki oprocentowania kredytu, mogą naprawdę się martwić. Bardzo często zadają one sobie pytanie, co wchodzi w skład raty kredytu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że rata kredytu zasadniczo składa się z dwóch części. Cześć kapitałowa to kwota, która została pożyczona od banku, natomiast część odsetkowa stanowi koszt zaciągniętego kredytu. Na samą ratę kredytu składa się kilka czynników. Mowa tutaj między innymi o oprocentowaniu, w którego skład wchodzi stawka bazowa oraz marża narzucona przez bank. Marża w dużym skrócie jest zyskiem, który bank pobiera za udzielenie kredytu. Warto także wspomnieć, czym jest prowizja, która także wchodzi w skład raty kredytu. Jest to opłata, jaką pobiera bank. Ustala się ją procentowo w zależności od kwoty zaciągniętego kredytu. Zdarza się, że w sytuacji kiedy klient zdecyduje się na skorzystanie z dodatkowych usług banku, ten obniża bądź też wyzerowuje wartość prowizji. Na koszt raty kredytu może także wpłynąć to, czy klient zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia – w niektórych przypadkach bywa ono obligatoryjne. Bardzo często ubezpieczenie kredytu może pozwolić na obniżenie prowizji banku i narzuconej marży. Wybierając jednak ubezpieczenie kredytu trzeba naszykować się na to, że jego koszt będzie doliczony do miesięcznej raty. Niemniej jednak, jest to rozwiązanie, które pozwala się zabezpieczyć na wypadek śmierci bądź też niezdolności do pracy.
Co wchodzi w skład raty kredytu hipotecznego?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, na którego ratę składa się nieco więcej części, niż w przypadku tradycyjnych kredytów. Oprócz wyżej wspomnianych składowych na wysokość raty kredytu hipotecznego wpływa także ubezpieczenie pomostowe, a także ubezpieczenie niskiego wkładu – obowiązkowe w sytuacji, kiedy środki własne kredytobiorcy nie przekraczają wartości 20% zabezpieczenia. Na wysokość raty kredytu hipotecznego składa się także ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie nieruchomości. Zobacz więcej na mamona.com.pl
Kredyt 70 tys jaka rata?
Wiele osób zastanawia się, czy w jakiś sposób można negocjować wysokość raty kredytu z bankiem. Niestety, eksperci zgodnie wskazują, że w obecnej sytuacji rynkowej jest to bardzo trudne. Stali klienci danej instytucji mogą oczywiście liczyć na lepsze warunki, niemniej jednak przeciętni konsumenci z reguły muszą zaakceptować warunki banku. Osoby, które borykają się z chwilowymi trudnościami finansowymi, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że w trakcie okresu spłacania kredytu można liczyć na zmniejszenie wysokości płaconej raty. Zazwyczaj wiąże się to z wydłużeniem okresu kredytowania. Obniżenie raty kredytu bardzo często jest związane z jego restrukturyzacją w obecnym banku, przeniesieniem go do innej placówki bądź też konsolidacją posiadanych zobowiązań. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że im dłuższy okres kredytowania, tym droższy finalnie okazuje się sam kredyt. Osoby zdające pytanie – kredyt 70 tys jaka rata – wiedzą już, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wysokość raty bowiem uzależniona jest od wielu czynników.